Aktualności

Działania NURD – akcja policjantów ruchu drogowego

Dzisiaj na drogach i ulicach powiatu kraśnickiego Policjanci w ramach akcji „NURD” (Niechroniony Uczestnik Ruchu Drogowego) zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądają się, czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Łamiący przepisy drogowe zostaną ukarani mandatami. Podczas działań, które rozpoczęły się już o 6 rano nadzorem objęte zostały również miejsca wskazane w Krajowej Mapie Zagrożeń. Działania potrwają do późnych godzin nocnych.

W działaniach „NURD” (Niechroniony Uczestnik Ruchu Drogowego) biorą udział wszyscy policjanci Wydziału Ruchu Drogowego z kraśnickiej komendy wsparci również przez policjantów z WRD KWP w Lublinie oraz  policjantów prewencji. W trakcie funkcjonariusze zwracają uwagę na  wykroczenia popełnione przez kierujących pojazdami silnikowymi oraz wykroczenia popełnione przez pieszych. 
Celem akcji jest przede wszystkim dyscyplinowanie we wzajemnych relacjach zarówno kierujących jak i pieszych. Działania ukierunkowane są na zapobieganie i zwalczanie zachowań powodujących główne zagrożenie pieszych w ruchu drogowym. Podczas działań policjanci będą karali mandatami pieszych, którzy przechodzą w miejscach niedozwolonych, oraz tych którzy nie stosują się do sygnalizacji świetlnej i innych zasad ruchu drogowego dotyczących pieszych. 
Mandaty otrzymają również kierujący, m.in. za nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu oraz za przekraczanie prędkości, w tym w rejonach przejść dla pieszych. Policjanci zwrócą uwagę na pojazdy parkujące, często źle zaparkowany pojazd ograniczający widoczność w okolicach przejścia stwarza duże zagrożenie.
Piesi jako Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego są tą grupą użytkowników dróg, którzy doznają w czasie zdarzeń drogowych najcięższych obrażeń. Przyczyny tych zdarzeń to wynik nieprawidłowego przechodzenia przez jezdnię, niewłaściwego poruszania się po drogach, nie zwracania uwagi na nadjeżdżające pojazdy, co skutkuje nagłym wtargnięciem tuż przed nadjeżdżający pojazd, często również w obrębie przejść dla pieszych.  Pomimo, iż przepisy w tych rejonach dają pierwszeństwo właśnie pieszym, nagłe wejście na drogę wprost przed nadjeżdżający pojazd kończy się zazwyczaj  tragicznie dla pieszego. I nie chodzi tu kto był winny ale kto przeżył, lub odniósł obrażenia skutkujące utratą zdrowia na całe życie.  W tych przypadkach osoby będące w pojazdach najczęściej nie odnoszą obrażeń. Wiele ofiar wypadków wśród pieszych mogłoby do dziś cieszyć się życiem i zdrowiem, gdyby stosowały się do przepisów ruchu drogowego i kierowało się zasadą ograniczonego zaufania.
Podczas codziennych odpraw policjanci ruchu drogowego otrzymują zadania związane z Krajową Mapą Zagrożeń. W trakcie działań funkcjonariusze obejmą nadzorem miejsca wskazane na Krajowej Mapie Zagrożeń dot. przekraczania dopuszczalnej prędkości, czy też nieprawidłowego parkowania. 

Powrót na górę strony