Aktualności
-
Podsumowanie działań "Bezpieczny Jednoślad”
Policjanci ruchu drogowego przeprowadzili w całym województwie lubelskim działania „Bezpieczny Jednoślad”. W ramach akcji mundurowi przyglądali się zachowaniom motocyklistów, motorowerzystów, rowerzystów i użytkowników hulajnóg elektrycznych. Reagowali także na nieprawidłowe zachowania kierujących pojazdami wobec nich oraz sprawdzili wymagane wyposażenie jednośladów oraz ich stan techniczny. Przeprowadziliśmy ponad 2200 kontroli drogowych, ujawniając ponad 1400 wykroczeń, z czego ponad 800 popełnionych przez kierujących jednośladami. W ręce mundurowych wpadło ponad 40 kierujących pod wpływem alkoholu.
-
Patrol z puławskiej komendy zwycięzcą wojewódzkich eliminacji "Patrol Roku 2026"
Patrol z puławskiej jednostki, w składzie sierż. Kamil Sabatura i st. post. Mateusz Zdun wygrał wojewódzkie eliminacje Turnieju Par Patrolowych „Patrol Roku 2026”. W rywalizacji wzięło udział 21 par patrolowych z komend miejskich i powiatowych naszego garnizonu. Puchary dla zwycięzców wręczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie młodszy inspektor Jacek Deptuś. Laureaci I i II miejsca (patrol z radzyńskiej komendy) będą reprezentować Policję Lubelską w ogólnopolskim finale.
-
Wojewódzkie działania „Bezpieczny Jednoślad”
Dzisiaj w całym województwie lubelskim policjanci prowadzą działania „Bezpieczny Jednoślad”. Głównym celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa wśród motocyklistów, motorowerzystów, rowerzystów i kierujących hulajnogami, którzy jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego narażeni są na najtragiczniejsze skutki wypadków. Policjanci sprawdzają stan techniczny jednośladów, ich wyposażenie oraz trzeźwość kierujących. Zwracają również uwagę na zachowania innych uczestników ruchu drogowego względem kierujących jednośladami.
-
Uważajmy na upały. Apelujemy o szczególną troskę o dzieci, osoby starsze i zwierzęta
Ze względu na słoneczną pogodę i wysokie temperatury powietrza apelujemy o zachowanie najwyższej ostrożności. Pamiętajmy o wymagających naszej opieki – dzieciach, osobach niepełnosprawnych czy w zaawansowanym wieku. W żadnym przypadku nie pozostawiajmy ich – nawet na chwilę – w samochodach bądź na otwartym terenie, gdzie grozi przegrzanie albo porażenie słoneczne. Nie zapominajmy też o zwierzętach, które również cierpią z powodu upałów. Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu zadzwońmy na numer alarmowy 112.
-
Bezpieczne Wakacje 2026
Nadchodzące wakacje to nie tylko czas wypoczynku, ale również wielu niebezpieczeństw z jakimi w tym okresie mogą zetknąć się dzieci i młodzież. Jak się ich ustrzec, jak przygotować się do podróży oraz jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą - o tym mówili dzisiaj szefowie Policji, Straży Pożarnej i WOPR, którzy na co dzień dbają o szeroko pojęte bezpieczeństwo mieszkańców. Lubelski Garnizon Policji reprezentował Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie mł. insp. Jacek Deptuś.
-
Narodowe Biuro Śledcze Policji - nowy filar bezpieczeństwa Polski
Przed laty symbolem przestępczości zorganizowanej były gangi działające na ulicach polskich miast. Dziś ich następcy coraz częściej rekrutują członków w sieci, ukrywają majątek w kryptowalutach, wykorzystują sztuczną inteligencję, a swoje działania łączą z cyberatakami, sabotażem czy dezinformacją. Ostatnie wydarzenia związane z sytuacją za wschodnią granicą Polski pokazują, że współczesne zagrożenia nie znają granic między światem realnym i cyfrowym. Przestępczość zorganizowana ewoluuje, przybierając formę zagrożeń hybrydowych, które wymagają równie nowoczesnej odpowiedzi państwa. Utworzenie Narodowego Biura Śledczego Policji pozwoli połączyć doświadczenia śledczych, zdobyte w walce z najgroźniejszymi grupami przestępczymi ostatnich dekad z najnowocześniejszymi narzędziami analitycznymi,
-
Praca sezonowa - szansa na zarobek, ale także odpowiedzialny wybór
Wraz z rozpoczynającym się sezonem prac sezonowych i dorywczych wiele osób poszukuje możliwości dodatkowego źródła dochodu. Prace przy zbiorach, w gastronomii, hotelarstwie, budownictwie czy usługach stwarzają możliwość zdobycia doświadczenia i zarobku. Warto jednak pamiętać, że z pozoru atrakcyjna oferta pracy nie zawsze oznacza bezpieczne zatrudnienie. Dlatego przed podjęciem pracy warto poznać podstawowe zasady bezpieczeństwa i wiedzieć, na jakie sygnały ostrzegawcze zwracać szczególną uwagę.
-
Konferencja naukowo-dydaktyczna pn. „Interwencje wobec osób z zaburzeniami psychicznymi i niestandardowym zachowaniem – współczesne wyzwania”
Profesjonalna Policja musi być przygotowana na przeprowadzanie działań w okolicznościach skrajnie trudnych, przy zachowaniu najwyższych standardów prawnych, etycznych i bezpieczeństwa. Do takich właśnie działań należą interwencje wobec osób w kryzysie psychicznym lub zachowujących się w sposób nieprzewidywalny i agresywny. Zidentyfikowanie zagrożeń w tym zakresie, a także wypracowanie zasad współdziałania i doskonalenia procedur to intencja organizatorów kolejnej edycji konferencji naukowo-dydaktycznej, która w dniach 16-17 czerwca odbędzie się w Ośrodku Szkolenia Policji w Poznaniu zs. w Gnieźnie.
-
41-letni "odbierak" zatrzymany dzięki policjantowi, który rozpoznał go poza służbą
Policjant będący poza służbą rozpoznał i przyczynił się do zatrzymania 41- letniego "odbieraka", który odebrał od 87- letniego mieszkańca Kraśnika 20 tysięcy złotych wyłudzonych metodą "na prokuratora". Mężczyzna został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące i grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.
-
Rusza ogólnopolska akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo w lecie” – edukacja, profilaktyka i bezpieczeństwo od najmłodszych lat
Położona w województwie lubuskim Sława stała się miejscem inauguracji ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo w lecie”. Wydarzenie połączone zostało z piknikiem profilaktycznym, podczas którego dzieci, młodzież oraz mieszkańcy regionu mogli poznać zasady bezpiecznego wypoczynku i spotkać się z przedstawicielami służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Celem przedsięwzięcia jest promowanie odpowiedzialnych zachowań podczas wakacji, szczególnie nad wodą i w innych miejscach letniego wypoczynku. Akcja będzie prowadzona przez policjantów w całym kraju przez cały sezon letni.
-
Światowy Dzień Świadomości o Nadużyciach wobec Osób Starszych - szacunek, troska i bezpieczeństwo seniorów
Każdego roku 15 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości o Nadużyciach wobec Osób Starszych. To ważna okazja, aby zwrócić uwagę na problemy, z którymi mierzą się seniorzy, a także przypomnieć, że każdy człowiek, niezależnie od wieku, ma prawo do godnego, bezpiecznego i pełnego szacunku życia.
-
Znamy „Dzielnicowego Roku” województwa lubelskiego
Aspirant Grzegorz Wesołowski został najlepszym „Dzielnicowym Roku” w lubelskim garnizonie Policji. Podczas dwudniowych wojewódzkich eliminacji, funkcjonariusze z komend miejskich i powiatowych zmierzyli się w konkurencjach sprawdzających ich wiedzę i praktyczne umiejętności. Najlepszym Kierownikiem Rewiru Dzielnicowych został podkomisarz Paweł Burda. Laureatom konkursu pogratulował I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie inspektor Andrzej Mioduna. Zwycięzcy będą reprezentować lubelski garnizon Policji podczas finału ogólnopolskich zawodów, które odbędą się w październiku.
-
87 osób ustalonych i zatrzymanych podczas wojewódzkiej akcji „Poszukiwany”
W miniony poniedziałek i wtorek Komenda Główna Policji zarządziła ogólnopolską akcję, której celem było zlokalizowanie i zatrzymanie osób poszukiwanych na podstawie listów gończych i nakazów doprowadzenia wydanych przez polskie sądy i prokuratury. W czynnościach poszukiwawczych prowadzonych na terenie lubelskiego garnizonu policjantów wspomagali funkcjonariusze straży granicznej. Mundurowi skontrolowali łącznie blisko 1300 miejsc i adresów, a efektem działań było ustalenie i zatrzymanie 87 poszukiwanych.
-
Podsumowanie długiego czerwcowego weekendu na drogach powiatu kraśnickiego
Długi czerwcowy weekend już za nami. Kraśniccy policjanci czuwali nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu drogowego. Niestety, nie obyło się bez niebezpiecznych zachowań. Funkcjonariusze ujawnili nietrzeźwych kierujących i rowerzystów, a rekordzista miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Doszło także do zdarzeń drogowych, których przyczyną było zmęczenie kierowców. Apelujemy o rozwagę, odpowiedzialność i przestrzeganie przepisów, ponieważ bezpieczeństwo na drodze zależy od każdego z nas.
-
Długi weekend przed nami- zadbajmy o bezpieczeństwo
Przed nami długi weekend związany ze świętem Bożego Ciała. Wielu mieszkańców wykorzysta ten czas na wyjazdy, rodzinne spotkania oraz aktywny wypoczynek. Apelujemy o zachowanie rozwagi i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Życzymy wszystkim mieszkańcom udanego, bezpiecznego i słonecznego weekendu. Widzimy się w trasie!
-
Tragiczny pożar w gminie Kraśnik
Policjanci ustalają okoliczności tragicznego pożaru, do którego doszło dzisiaj nad ranem w Stróży. Pożar objął dom jednorodzinny. Podczas akcji gaśniczej ujawniono w budynku ciało 81- letniej właścicielki. Czynności na miejscu prowadzone były pod nadzorem prokuratora. Okoliczności pożaru są obecnie szczegółowo wyjaśniane.
-
Zmiana w przepisach - obowiązkowa jazda w kasku
Od 3 czerwca 2026 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Rowerzyści, kierujący hulajnogą elektryczną lub UTO (urządzenie transportu osobistego) do 16. roku życia będą mieli obowiązek używania kasków ochronnych.