Aktualności

Akcja „Znicz”- zadbajmy o swoje bezpieczeństwo

Od 27 października do 2 listopada w całym kraju przeprowadzone zostaną w tym roku policyjne działania pod hasłem "Znicz”, których głównym celem będzie zapewnienie wszystkim bezpieczeństwa i utrzymanie porządku w okolicach cmentarzy. Jak co roku, policjanci z kraśnika również czuwać będą nad bezpieczeństwem osób odwiedzających cmentarze. Okolice cmentarzy, przystanki i targowiska patrolowane będą przez policjantów umundurowanych jak i ubranych po cywilnemu. Jednak najważniejszą rzeczą jest abyśmy również sami zadbali o to by nie paść ofiara przestępstwa. Każdą niebezpieczną, sytuację, dziwne zachowanie osób, lub inne niepokojące zjawisko należy jak najszybciej zgłosić policjantom pełniącym służbę w okolicach cmentarzy lub telefonicznie powiadomić dyżurnego (tel.997). Natychmiast podejmiemy

W tym roku, tak jak i w latach poprzednich, w trakcie Święta Zmarłych nad bezpieczeństwem w powiecie kraśnickim czuwać będzie zwiększona liczba funkcjonariuszy. W ramach akcji „Znicz” cmentarze, przystanki i targowiska patrolowane będą przez policjantów umundurowanych jak i ubranych po cywilnemu. Dzielnicowi i funkcjonariusze z wydziałów operacyjnych doskonale znają metody przestępców, a dzięki temu  mogą skutecznie rozpoznać np. kieszonkowców. Bardzo duża ilość osób przemieszczających się w tłoku, czyni dla złodziei okazje. Niezwykle ważne jest, by w tym czasie bardziej uważać na rzeczy osobiste przenoszone w torebkach, czy kieszeniach. 
W okresie poprzedzającym jak i w dzień Święta Zmarłych należy uważać na złodziei, właśnie ten czas sprzyja kradzieżom.  

Wiele osób wyjeżdża, by odwiedzić groby swoich bliskich w innych rejonach Polski, z dala od miejsca zamieszkania. Złodzieje typują potencjalne ofiary i obserwują ich lokum. Wiedzą, że będą mogli bezkarnie plądrować mieszania, bo nikogo nie będzie przez dłuższy czas w domu. Mieszkanie można okraść szybko, więc nie potrzeba na to nawet kilku dni nieobecności. Z taką sytuacją mogą liczyć się również ci, którzy jadą na cmentarz położony tylko kilka kilometrów od miejsca zamieszkania. Złodzieje często obserwują swoje ofiary i łatwo zauważają czy szykuje się ktoś do wyjazdu na cmentarz. Wystarczy, że pakujemy do samochodu zakupione wcześniej kwiaty lub znicze. Warto postarać się o naprawdę dobre zabezpieczenie drzwi wejściowych w mieszkaniu lub w domu, jak również wychodzić z niego w taki sposób w tym okresie, by nie rzucał się w oczy cel wyjścia.
 

Ostrzegamy – w okresie poprzedzającym jak i  w Święto Zmarłych należy uważać na złodziei, w tym okresie są mocno aktywni.

W autobusach i innych środkach transportu publicznego, mimo uruchomienia dodatkowych linii obsługujących pasażerów w te dni, zdarza się tłok. W ścisku, gdy ludzie stoją obok siebie, nie trudno wsunąć rękę do torby lub kieszeni i zabrać portfel. Trzeba zatem być bardzo czujnym i torebki, jak również cenne przedmioty mieć w zasięgu wzroku lub dobrze ukryte i zabezpieczone. Nie należy zakładać drogiej biżuterii, a torebki lepiej trzymać w ręku przed sobą.

Cmentarz to również miejsce gdzie możemy stać się ofiarą przestępcy.
Zajęci sprzątaniem pozostawiamy często swoje rzeczy osobiste bez nadzoru. Wystarczy chwila nieuwagi i nagle znika torebka z portfelem położona na sąsiednim grobie, pozostawiona bez opieki.

Jak zapobiegać i czuć się bezpieczniej ?

         -jadąc na cmentarz nie zabierajmy ze sobą dużej ilości pieniędzy w gotówce,
         -jeśli jedziemy sami warto zaopatrzyć się w plecak, w którym możemy mieć swoje dokumenty i pieniądze cały czas przy sobie, nawet wykonując prace porządkowe przy grobie,
         -można poprosić znajomych, którzy sprzątają sąsiedni grób (oczywiście o ile dobrze ich znamy) o przypilnowanie przez moment naszych rzeczy,
        Wiele osób starszych wybiera się na cmentarz samotnie, by odwiedzić swoich bliskich zmarłych.
Mogą one potrzebować nie tylko pomocy fizycznej w pracach porządkowych, ale i wsparcia w razie zasłabnięcia.
       -osoby starsze powinny na cmentarz udawać się w towarzystwie opiekuna lub kogoś bliskiego.

Częstymi przypadkami w tym okresie są ponadto kradzieże kwiatów i zniczy z grobów bliskich osób. Warto pozostawiany wieniec, znicz lub wiązankę oznaczyć w widoczny, trwały sposób, może to skutecznie odstraszyć potencjalnego złodzieja. Najskuteczniejsze jest po postu stawianie na grobach ozdób kwiatowych i zniczy głównie w Święto Zmarłych, gdy już nikt nie ma szansy wykorzystać ich powtórnie.
 

Każdą niebezpieczną, sytuację, dziwne zachowanie osób, lub inne niepokojące zjawisko należy jak najszybciej zgłosić policjantom pełniącym służbę w okolicach cmentarzy lub telefonicznie powiadomić dyżurnego (tel.997). Natychmiast podejmiemy interwencję, pomożemy rozwiązać problem, przywrócić porządek.

Powrót na górę strony