Aktualności

Wypadek rowerzysty

Data publikacji 12.11.2008

W dniu wczorajszym, w godzinach popołudniowych, około 16.30 doszło do śmiertelnego potrącenia rowerzysty w miejscowości Obroki na drodze nr 19 Lublin - Rzeszów. Samochód marki Volvo najechał na 49 letniego Stefana K. najprawdopodobniej w chwili gdy ten nagle wszedł na jezdnię prowadząc rower. Mężczyzna zginął na miejscu.

Nie jest to jedyny wypadek drogowy z udziałem rowerzysty w powiecie kraśnickim. W dniu 10.11.2008r. również o 16.30 w Węglinku gm. Trzydnik Duży potracony przez samochód 64 letni rowerzysta trafił do szpitala ze złamaną nogą. Kilka dni wcześniej w Kraśniku na skrzyżowaniu ul. Lubelskiej i Alei Tysiąclecia- kolejne zdarzenie z udziałem rowerzysty, tu skończyło się na ogólnych potłuczeniach.
Takie przypadki można mnożyć.
Wcześnie zapadający zmierzch, niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz brak rozwagi to najczęstsze  przyczyny większości wypadków drogowych. Ale wielu można by uniknąć stosując się ściśle do przepisów ruchu drogowego oraz stosując odpowiednie zabezpieczenia.
Aby zmniejszyć ryzyko wypadku pamiętajmy:

Przestrzeganie przepisów i szacunek dla innych uczestników ruchu drogowego to bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich!

Jasne albo fluorescencyjne ubrania są dobrze widoczne w ciągu dnia, także podczas brzydkiej pogody. Szczególnie w światłach samochodów, dobrze widoczne są kamizelki lub elementy odblaskowe.

Zawsze upewnij się, czy jesteś widoczny dla innych uczestników drogi. W zderzeniu z samochodem lub motocyklem nie masz szans - Twoje obrażenia będą na pewno poważniejsze, niż ich szkody.

"Dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu"
(Ustawa z dnia 20 czerwca 1977r. Prawo o ruchu drogowym, art. 43 ust. 2)

Dla bezpieczeństwa naszych dzieci i własnego używajmy odblasków  poruszając się wszędzie, nietylko jak nakazuje ustawa. 


JEŻDŻĄC NA ROWERZE …

!!! przestrzegaj przepisów ruchu drogowego;

!!! respektuj pierwszeństwo pieszych na chodniku, prowadź rower przez przejście dla pieszych;

!!! za każdym razem zakładaj kask ochronny;

!!! noś jaskrawe ubrania, a po zmroku elementy odblaskowe;

!!! sygnalizuj innym uczestnikom ruchu swoje zamiary;

!!! nigdy nie korzystaj w czasie jazdy z urządzeń odwracających twoją uwagę, takich jak: discman, telefon komórkowy, itp.

 

PIESZEGO Z ODBLASKIEM KIEROWCA ZAUWAŻY 5 RAZY SZYBCIEJ
Osoba poruszająca się drogą po ciemku, bez elementów odblaskowych widziana jest w światłach mijania z odległości 20 – 30 metrów. Pojazd poruszający się z prędkością 90 km/h (prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym) pokonuje w ciągu 1 sekundy 25 metrów – zatem kierujący nie ma żadnych szans na podjęcie jakiekolwiek reakcji obronnej.
Jeśli ten sam poruszający się przy jezdni pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, kierowca zauważy go już z odległości 130 -150 metrów. Dlatego tak ważne jest, aby dla własnego dobra wszyscy piesi – zarówno dzieci jak i dorośli, korzystając z drogi po zmierzchu, mieli na sobie widoczne dla innych uczestników ruchu elementy odblaskowe.
Prawidłowo noszone odblaski powinny być zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków i umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych.

Powrót na górę strony