Przed nami długi weekend majowy. Dla wielu z nas to również czas wyjazdów. Podpowiadamy jak właściwie zabezpieczyć nasze domy.
Majówka to czas, który tradycyjnie poświęcamy na wyjazdy czy to do rodziny, czy znajomych, a obecnie nawet coraz częściej wyjeżdżamy za granicę. Chcąc wykorzystać wolne dni z pewnością wszyscy tłumnie wyruszą z domów, aby „naładować baterię”. Zaprzątnięci myślami o rodzinie i wspólnej zabawie, nie możemy zapomnieć o właściwym przygotowaniu się do podróży. Podpowiemy, na co zwrócić szczególną uwagę i jak bezpiecznie zabezpieczyć własne mienie, przed kradzieżą oraz włamaniami, aby po powrocie nie być niemiło zaskoczonym.
W okresie bezpośrednio poprzedzającym długi weekend majowy, jesteśmy zabiegani, rozkojarzeni, często też zmęczeni codziennością i pracą, która nas zajmuje. Dlatego też, aby jak najlepiej wykorzystać czas wolny, skupmy się na początku, o co należy zadbać. Przede wszystkim to bezpieczeństwo własne, rodziny oraz naszego dobytku. Jeśli w tym roku zdecydowaliśmy się na wyjazd poza miasto, przygotujmy się do tego odpowiednio.
Dom lub mieszkanie, w którym gromadzony jest dorobek naszego życia, stanowi łakomy kąsek dla złodziei, dlatego trzeba zrobić wszystko, aby do minimum ograniczyć włamania i kradzież naszej własności.
Przed ruszeniem w podróż upewnijmy się, że wszystkie okna i drzwi są zamknięte, bo ponad 60 procent włamywaczy, dostaje się do mieszkań przez okno. Nie zostawiajmy kluczy w "dobrych schowkach" (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi), gdyż złodziej, zazwyczaj zna te miejsca, nie gorzej od nas.
Nie chwalmy się również na portalach społecznościowych, gdzie właśnie z całą rodziną jesteśmy i kiedy wracamy.
W trosce o nasze domy, przede wszystkim pamiętajmy, aby o naszych planach poinformować najbliższych oraz sąsiadów. To Ci drudzy najczęściej, są najlepszymi „ochroniarzami” naszego dobytku.
Przed wyjazdem na Majówkę, najlepiej poprosić sąsiada, by zwrócił uwagę, na nasz dom, czy mieszkanie, a także przekazać mu klucze, by mógł wejść do środka zmienić na przykład ułożenie zasłon, włączyć lub wyłączyć światło i sprawdzić, czy w domu wszystko jest w porządku. Jeżeli sąsiad zauważy np. świeże ślady na posesji, lub niepowołane osoby obserwujące otoczenie, to jest to znak, że ktoś ma naszą nieruchomość pod „lupą” i powinniśmy być bardziej czujni.
Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Na przykład możemy poprosić zaufaną osobę, by przeprowadziła się do nas na kilka dni, co powinno odstraszyć złodziei. W takiej sytuacji złodziej, bowiem nie ryzykuje wówczas wejścia do domu, gdy ktoś przebywa w środku.
Niestety nie ma systemów antywłamaniowych i alarmowych gwarantujących całkowite zabezpieczenie posiadanego mienia przed złodziejami. Pamiętajmy, aby równolegle z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi nie zapomnieć o jego ubezpieczeniu w firmie. ubezpieczeniowej, aby w przypadku włamania lub niespodziewanego zalania zrekompensować poniesione straty.
A teraz, gdy już właściwie zadbaliśmy o zabezpieczenie mienia przed podróżą, możemy w spokoju skupić się na należytym celebrowaniu wolnego czasu.
Wszystkim życzymy udanego i spokojnego weekendu, a także szczęśliwych powrotów. Pamiętajcie również, że Wasze bezpieczeństwo na drodze jest dla nas priorytetem. Policjanci będą prowadzić wzmożone akcje związane z bezpieczną Majówką.
młodszy aspirant Marzena Sałata