Aktualności

Policja ostrzega, wypalanie traw jest niebezpieczne, szkodliwe i karalne

Wypalanie traw to nadal powszechny problem, z którym co roku borykają się służby. Pożary, do jakich dochodzi, wskutek utraty kontroli nad ogniem, są poważnym zagrożeniem i stanowią niebezpieczeństwo dla ludzi i otoczenia. Płomienie niszczą wszystko, co stanie na ich drodze. Pamiętajmy, że wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów oraz nieużytków jest prawnie zabronione i karalne.

Wiosenne porządki są niejednokrotnie przyczyną pożarów. Wypalanie traw stanowi poważne zagrożenie dla zwierząt, ludzi i gospodarstw domowych.
Należy pamiętać, że ogień jest żywiołem i nigdy nie możemy mieć pewności, że będziemy w stanie go opanować. Chwila nieuwagi, silniejszy podmuch wiatru czy ukształtowanie terenu mogą spowodować znacznie większy pożar. Wówczas sytuacja staje się naprawdę niebezpieczna i realnie zagraża bezpieczeństwu ludzi i zwierząt, może także spowodować nieodwracalne w skutkach zmiany w środowisku naturalnym.
Wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów oraz nieużytków jest prawnie zabronione. Zgodnie z przepisami karnymi ustawy o ochronie przyrody grozi za to kara aresztu lub wysokiej grzywny.

Zgodnie z art. 124 ustawy o ochronie przyrody „zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.

Określony w art. 130a pkt 1 tej ustawy przepis karny stanowi: „kto usuwa roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 złotych”. Z kolei „w razie ukarania za wykroczenie można orzec obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego” (art. 130a pkt 2).
Należy również wskazać przepis art. 30 ust. 3 pkt. 1 – 3 ustawy o lasach, zgodnie z treścią którego „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
1.        rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego;
2.        korzystania z otwartego płomienia;
3.        wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych".

Jeśli nieodpowiedzialne wypalanie traw spowoduje pożar zagrażający życiu lub zdrowiu ludzi  albo mieniu w wielkich rozmiarach wówczas osobie, która wznieciła ogień grozi kara pozbawienia wolności do lat 8. W przypadku śmierci człowieka lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób, sprawca podpalenia podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
Wypalanie traw, to także niebezpieczeństwo dla kierowców. Gęsty dym znacznie ogranicza im widoczność na drodze.  Może być także przyczyną kolizji i wypadków.

Apelujemy o rozsądek ! Za większość pożarów traw i nieużytków rolnych odpowiedzialny jest człowiek!
Widzisz pożar?  Alarmuj! Reaguj! Dzwoń pod numer alarmowy 112!  

młodszy aspirant Marzena Sałata 

Powrót na górę strony