Została oszukana, gdy szukała ofert pracy
Cyberprzestępcy nieustannie próbują wyłudzać pieniądze i szukają różnych sposobów, aby nieuczciwie się wzbogacić. Jedną z najnowszych metod jest oszustwo internetowe zawierające fałszywe ogłoszenia o atrakcyjną i dobrze płatną pracę lub inwestowanie pieniędzy w celu szybszego zysku. Ofiarą takiego postępowania padła 37-latka, która szukała nowego źródła dochodu. Straciła ponad 7 tysięcy złotych. Kolejny raz apelujemy, aby nie stracić zdrowego rozsądku, nie dać się nabrać na fałszywe oferty i szybki zysk i nie stracić pieniędzy.
O tym, jak łatwo stracić ciężko zarobione pieniądze niestety przekonała się mieszkanka powiatu kraśnickiego, która szukając pracy, natknęła się na informację w sieci dotyczącą zainwestowania posiadanych oszczędności w zamian za szybki zysk.
W pierwszej kolejności oszuści zlecili wgranie aplikacji Paybis, na której zostały dokonane płatności. Najpierw były to drobne kwoty, za które kobieta kupowała kryptowaluty. Cały proceder trwał jakiś czas. W chwili, gdy nie mogła wypłacić zainwestowanych pieniędzy, zorientowała się, że jest to oszustwo.
Oszuści wykorzystując metody manipulacji, w dalszym ciągu namawiali kobietę, aby inwestowała, celem zwiększenia swoich zysków. Tym sposobem, kobieta straciła ponad 7 000 złotych.
Apelujemy o ostrożność i zdrowy rozsądek. Wyjątkowo atrakcyjne oferty pracy, atrakcyjne szybkie zyski z inwestowania własnych pieniędzy czy też wyjątkowe okazje oferowane w wiadomości SMS-owej czy mailowej, najczęściej są oszustwem.
Jak się chronić przed fałszywymi wiadomościami?
Nie otwieraj wiadomości e-mail lub wiadomości tekstowych (m.in. przez SMS, WhatsApp) od nieznanych nadawców, osób, których nie znasz.
Nie klikaj w przesłane do Ciebie linki i nie otwieraj załączników, jeśli nie wiesz, co się w nich znajduje.
Uważaj na żądania poufnych informacji: oszuści często proszą o podanie hasła, numery kart kredytowych czy dane bankowe. Nie podawaj takich informacji przez e-mail lub wiadomości tekstowe.
Jeśli korzystasz z poczty elektronicznej, mediów społecznościowych i bankowości elektronicznej – włącz weryfikację dwuetapową na swoich kontach online. Zrób to wszędzie, gdzie jest taka możliwość. To dodatkowa warstwa bezpieczeństwa, która utrudnia dostęp oszustom.
Stosuj silne, długie i bezpieczne hasła. Pamiętaj, aby Twoja hasła nie zawierały informacji o Tobie ani Twoich bliskich. Do każdej usługi internetowej stosuj inne hasło.
Zachowaj ostrożność w mediach społecznościowych. Bądź rozważny podczas przyjmowania zaproszeń od nieznanych osób na platformach społecznościowych. Unikaj udostępniania poufnych informacji publicznie na swoim profilu.
Regularnie aktualizuj system operacyjny, przeglądarki internetowe i oprogramowanie antywirusowe, aby być chronionym przed lukami bezpieczeństwa.
Nie lekceważ komunikatów i alertów bezpieczeństwa, jakie wyświetlają się podczas korzystania z sieci.
młodszy aspirant Marzena Sałata