SPRAWDZAMY PUNKTY SPRZEDAŻY KARPI I STOISKA Z CHOINKAMI
Jak co roku w okresie przedświątecznym sprawdzamy punkty sprzedaży choinek oraz karpi, czy handel odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami. W przypadku naruszeń sprzedawcy muszą się liczyć z odpowiedzialnością i karami.
Kraśniccy Policjanci w okresie przedświątecznym sprawdzają punkty sprzedaży choinek a także handlu karpiami. Przy okazji przypominamy o podstawowych zasadach dotyczących wspomnianej tematyki. W przypadku ryb ważne jest aby :
• baseny w których pływają były szczelne, o gładkich ścianach i gładko zakończonych krawędziach,
• woda w basenach była czysta, natlenowana lub napowietrzana, a wymiana 1/3 objętości wody basenu następowała co 12 godzin,
• maksymalne zagęszczenie ryb przy stosowaniu napowietrzania wody wynosi 1kg masy ryby na 1l wody,
• optymalna temperatura wody 4 - 6 stopni Celsjusza, maksymalna 10,
• ryby nie powinny mieć widocznych uszkodzeń, a te, które posiadają rany i inne uszkodzenia ciała powinny być uśmiercane niezwłocznie po przybyciu do punktu handlowego,
• uśmiercanie ryb powinno odbywać się w sposób humanitarny w odosobnionym miejscu, zabronione jest uśmiercanie ryb, w obecności dzieci,
• przenoszenie ryb w opakowaniu z wodą w naturalnej pozycji, w proporcji 1:2 masy karpia do objętości wody.
Naruszenie zasad może grozić odpowiedzialnością karną za znęcanie się nad zwierzętami!!!
W okresie przedświątecznym następuje również wzmożona sprzedaż choinek naturalnych, jako jeden z symboli Świąt Bożego Narodzenia w naszym kraju cieszą się szczególną popularnością wśród społeczeństwa. Sprawdzamy czy drzewka pochodzą z legalnych źródeł, dotyczy to również tzw. stroiszu, czyli gałązek na przykład jodły, świerku.
Nie zawsze oferowane do sprzedaży choinki będą pochodziły z lasu, niektórzy próbują sprzedać nielegalnie pozyskane drzewka z różnych źródeł, na przykład kradzieży z plantacji. W przypadku zakupu drzewka pochodzącego z kradzieży możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności z tytułu paserstwa.
Wykonywanie działalności gospodarczej (również handlowej) bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, wpisu do rejestru działalności regulowanej lub bez wymaganej koncesji albo zezwolenia wyczerpuje znamiona wykroczenia.
Z kolei prowadzenie sprzedaży na terenie należącym do gminy lub będącym w jej zarządzie poza miejscem do tego wyznaczonym przez właściwe organy gminy, stanowi wykroczenie zagrożone grzywną.
Przypominamy o odpowiednim transporcie choinek, które zazwyczaj są większych gabarytów. Sposób umieszczania ładunku na pojeździe został uregulowany w art. 61 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.
aspirant Paweł Cieliczko