ODPRAWA ROCZNA W KRAŚNICKIEJ KOMENDZIE
Miniony czwartek był okazją do podsumowania wszystkich działań kraśnickiej Policji, podczas odprawy rocznej przygotowanej przez młodszego inspektora Jacka Figla. Komendant podziękował wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom za bardzo dobre wyniki, przybyłym przedstawicielom samorządu lokalnego za wsparcie w zakupie sprzętu oraz przy budowie nowych obiektów kraśnickiej Policji, reprezentantom sądu i prokuratury za współpracę w zwalczaniu przestępczości. W odprawie uczestniczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie podinspektor Olgierd Oleksiak.
Odprawa roczna odbyła się w budynku kraśnickiej Komendy. Przybyli na nią zaproszeni goście w osobach Starosty Powiatu Kraśnickiego Andrzeja Rolli, Burmistrza Miasta Kraśnik Wojciecha Wilka, Prokuratora Rejonowego Małgorzaty Dziedzic, Prezes Sądu Rejonowego w Kraśniku Anny Plewy. Uczestniczyli także policjanci i pracownicy kraśnickiej jednostki, a całość moderował Komendant Powiatowy Policji w Kraśniku młodszy inspektor Jacek Figiel.
Odprawa za rok 2022 była okazją do przedstawienia osiągnięć kraśnickiej Policji w różnych sferach działania, a także zapowiedzią dużych inwestycji związanych z rozbudową struktury jednostki.
Prezentacja rozpoczęła się od charakterystyki powiatu i jego struktury społeczno-demograficznej, a także od ogólnej struktury kraśnickiej Policji oraz prezentacji okolicznościowego spotu wideo. Następnie Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Kraśniku młodszy inspektor Andrzej Ciołek odpowiedzialny za pion kryminalny dokonał podsumowania działań związanych z przestępczością na terenie powiatu kraśnickiego. Istotny jest fakt, że przestępczość utrzymała się na podobnym poziomie, a wykrywalność przestępstw w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosła, najwięcej stanowiła przestępczość kryminalna, dominują w niej kradzieże. Przypomniano też o ważniejszych realizacjach wydziału kryminalnego dotyczących zwalczania tego rodzaju przestępczości a także przestępczości narkotykowej, do której zatrzymano kilkudziesięciu podejrzanych i prowadzone było kilkadziesiąt postępowań karnych związanych z narkotykami typu marihuana (w tym plantacje), metaamfetamina, amfetamina, mefedron, metafedron.
Następnie Komendant Jacek Figiel omówił działania prewencyjne podkreślając dużo większą liczbę policjantów skierowanych do służby patrolowej i obchodowej niż średnia województwa. Liczba przeprowadzonych interwencji zwiększyła się w porównaniu z rokiem 2021 z 9586 na 9833, a średni czas reakcji na zdarzenia pilne jest szybszy niż średnia województwa, kraśniccy policjanci ponadto przyjęli 1242 zgłoszenia za pomocą aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Komendant przypomniał, że funkcjonariusze odbyli 692 działania profilaktyczne z uczniami, seniorami, mieszkańcami powiatu, uczestniczyli w festynach, targach pracy, wymienione zostały ważniejsze z nich jak działania chroniące przed oszustami , konkursy czy też debaty społeczne z zakresu bezpieczeństwa. Nadmienił wkład Policji i lokalnych policjantów w sprawne przeprowadzenie wyścigu Tour de Pologne, czy też działania i zbiórki na rzecz uchodźców z Ukrainy, udział kraśnickich policjantów w ochronie granicy państwowej w czasie kryzysu migracyjnego. W zakresie przeciwdziałania przemocy domowej założonych zostało 126 niebieskich kart, zatrzymano 69 sprawców przemocy, 51 razy wydano w związku z tym zakazy bądź nakazy Policji, Prokuratury lub Sądu, areszty.
W zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym Komendant omówił strukturę wydziału i środki jakimi dysponuje, następnie przytoczone zostały dane dotyczące wypadków, kolizji, osób rannych i ofiar śmiertelnych. Warto odnotować, że liczba ich znacząco zmalała , co zapewne ma związek z otwarciem drogi ekspresowej S-19 i poprawy bezpieczeństwa infrastruktury drogowej na terenie powiatu, miast i gmin. Liczba ofiar śmiertelnych jest na zbliżonym poziomie i wynosi 5 osób. Policjanci rocznie obsługiwali kilkaset kolizji, najczęstszym rodzajem wypadków jest uderzenie boczne nierzadko powiązane z nieustąpieniem pierwszeństwa, a jedną z dominujących przyczyn prędkość. Ruch drogowy prowadził szereg akcji mających na celu poprawę bezpieczeństwa jak "Bezpieczna droga do szkoły", "Świeć przykładem", "Trzeźwy poranek", "Alkohol i narkotyki" i wiele innych.
Na koniec przypomniane zostały fakty dotyczące otrzymania nowych motocykli BMW R1250 RT dla ruchu drogowego, a także zadania związane z poprawą bezpieczeństwa mieszkańców polegające na budowie nowej siedziby Komisariatu Policji w Kraśniku w dzielnicy fabrycznej za szacunkową kwotę kilkunastu milionów złotych , a także budowa Posterunku Policji w Wilkołazie za 3 800 000 złotych.
Komendant Jacek Figiel zapowiedział zwiększenie efektywności działań kraśnickiej Policji, utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa mieszkańców powiatu, dostosowanie budynków komendy i komisariatów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (szczególnymi potrzebami), oddanie Posterunku Policji w Wilkołazie w tym roku do użytkowania, a także działania związane z właściwym przebiegiem wizyt różnych osób w związku z wyborami.
Na koniec zaproszeni goście podziękowali Komendantowi za dotychczasową współpracę, obecny podinspektor Olgierd Oleksiak również docenił wkład funkcjonariuszy, pracowników i kadry kierowniczej w profesjonalizm i zaangażowanie. Całość zakończyło złożenie meldunku przez Pierwszego Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Kraśniku-młodszego inspektora Andrzeja Ciołka.
młodszy aspirant Paweł Cieliczko