KORONAWIRUS - co możemy, a czego nie?
Obecna sytuacja nasuwa wiele pytań - jak mamy się zachowywać, gdzie możemy, a gdzie nie możemy przebywać? Pytań jest bardzo dużo, są szczegółowe i trudno jednoznacznie na większość odpowiedzieć. Przepisy prawne zobowiązują nas do ścisłego przestrzegania wprowadzonych zakazów i ograniczeń. Policjanci muszą reagować na zauważone naruszenia wprowadzonych obostrzeń. Ma to na celu tylko ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa, a co za tym idzie ochronę zdrowia i życia całego społeczeństwa. Jeśli istnieje prawo, istnieją również restrykcje i kary za ich naruszenie. Kto w sposób rażący naruszać będzie określone w rozporządzeniu zakazy i obostrzenia może się spodziewać surowych konsekwencji. Więc, co możemy, a czego nie możemy? Na dużą ilość pytań odpowiedzi znajdziemy na stronie gov.pl
Tu znajdziemy odpowiedzi na wiele pytań https://www.gov.pl/web/koronawirus/pytania-i-odpowiedzi
Wprowadzone w celu ograniaczenia rozprzestrzeniania sie koronowirusa przepisy zobowiązuja nas do maksymalnego ograniczenia poruszania się.
Ograniczenie dotyczy: przemieszczania się, podróżowania, przebywania w miejscach publicznych.
Na czym polega?
Wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry.
Przemieszczać się możesz w przypadku:
- -dojazdu do i z pracy (dotyczy to także zakupu towarów i usług związanych z zawodową działalnością),
- -wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 (dotyczy to pomocy osobom przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu),
- -załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (do czego zalicza się np., niezbędne zakupy, wykupienie lekarstw, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi),
- -wykonywania czynności związanych z realizacją zadań określonych w ustawie – Prawo łowieckie i ustawie o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz zakupu towarów i usług z nimi związanych.
Ważne! 2 metry – minimalna odległość między pieszymi
Wprowadzamy obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.
Wyłączeni z tego obowiązku są:
rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia),
a także osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.
ZAKAZ WYCHODZENIA NA ULICĘ NIELETNICH BEZ OPIEKI DOROSŁEGO
Ograniczenie dotyczy: przebywania osób do 18 roku życia poza domem bez opieki dorosłego
Na czym polega?
Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy i tylko w określonych przypadkach:
-dojazdu do i z pracy,
-wolontariatu na rzecz walki z COVID-19,
-czy też załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego.
ZAKAZ KORZYSTANIA Z PARKÓW, PLAŻ, BULWARÓW, PROMENAD I ROWERÓW MIEJSKICH
Ograniczenie dotyczy: przebywania na terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Zakaz obejmuje również plaże.
Nie można także korzystać z rowerów miejskich.
KOMUNIKACJA PUBLICZNA
Ograniczenie dotyczy: przejazdów zbiorowym transportem publicznym.
Na czym polega?
W autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Najlepiej – żeby co drugie miejsce siedzące pozostało puste. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.
SAMOCHODY WIĘKSZE NIŻ 9-OSOBOWE
Ograniczenie dotyczy: przejazdów samochodami większymi niż 9-osobowe i zbiorowym transportem prywatnym.
Na czym polega?
W samochodzie powyżej 9 miejsc siedzących maksymalnie połowa miejsc może być zajęta.
Ważne! Ograniczenie nie dotyczy samochodów osobowych.
ZAKAZ ZGROMADZEŃ I IMPREZ
Ograniczenie dotyczy: organizowania zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań.
Na czym polega?
Obowiązuje zakaz wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań powyżej 2 osób. Obostrzenie to nie dotyczy spotkań z najbliższymi.
Wyłączone są: zakłady pracy.
PRZYPOMINAMY: w każdej sytuacji należy zachować szczególne środki higieny i bezpieczęństwa.
Niestety nie ma możliwości udzielić jednoznacznej odpowiedzi na wszystkie szczegółowe pytania dotyczące ograniczeń i zakazów. Tu trzeba niestety stosować się do zasady poruszania się tylko w niezbędnym zakresie. Więc należy zastanowić się i rozważyć czy to co planujemy (wyjście na cmentarz, na działkę, ...) jest niezbędne, a może dla własnego bezpieczeństwa oraz innych warto odłożyć plany i pozostać w domu.
#zostańwdomu