AKCJA „BEZPIECZNY PRZEJAZD KOLEJOWY”
Policjanci z kraśnickiej drogówki w ramach działań prewencyjnych wraz ze Służbą Ochrony Kolei przeprowadzili wczoraj akcję „Bezpieczny przejazd kolejowy”. Akcja ma na celu ograniczenie liczby zdarzeń na przejazdach oraz edukację uczestników ruchu drogowego na rzecz bezpiecznych zachowań. Jako miejsce działań został wybrany przejazd kolejowy w miejscowości Rzeczyca Ziemiańska. W trakcie działań policjanci zwracali szczególną uwagę na kierujących, którzy nie reagowali na oznakowanie przejazdu znakiem STOP oraz informacją, iż rogatka jest uszkodzona. W ciągu dwóch godzin akcji 6 kierowców otrzymało mandaty karne za złamanie przepisów drogowych.
Policjanci z wydziału ruchu drogowego kraśnickiej komendy przeprowadzili wczoraj wraz ze Strażą Ochrony Kolei akcję prewencyjną na przejeździe kolejowym w miejscowości Rzeczyca Ziemiańska. Działania zostały zainicjowane przez Polskie Koleje Państwowe Linie Kolejowe S.A. w miejscu, gdzie może dochodzić do niebezpiecznych zdarzeń. Zainstalowane urządzenia zabezpieczające skrzyżowanie traktu kolejowego i drogowego miały awarię i miejsce zostało oznaczone tablicami ostrzegawczymi „Rogatka uszkodzona” oraz znakami STOP.
Jednak wielu kierowców, pomimo szczególnego oznakowania tego miejsca nie zachowywało zasad bezpieczeństwa i nie reagując na ustawione znaki, bez zatrzymania i zwrócenia szczególnej uwagi pokonywało przejazd. Policjanci reagowali zatrzymaniem pojazdów, których kierowcy łamali przepisy drogowe i wystawiali mandaty karne. W trakcie dwugodzinnej akcji 6 kierowców zostało zdyscyplinowanych karami pieniężnymi, jeden został pouczony.
Przyczyną większości wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych jest nieostrożność kierowców. Lekceważenie i niestosowanie się do znaku „STOP”, wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami przejazdów to główne grzechy kierowców samochodów. Tak samo często zachowują się piesi i rowerzyści.
Pamiętajmy, aby przekraczać tory kolejowe tylko na wyznaczonych przejściach lub przejazdach, przestrzegać wszystkich znaków ostrzegawczych i znajdujących się tam sygnałów.
Przypominamy, że nieostrożny wjazd oraz wejście na przejazd kolejowo-drogowy może zakończyć się wypadkiem, nawet ze skutkiem śmiertelnym. Dlatego tak ważne jest, aby każdy kierujący przy przejeżdżaniu przez torowisko zachował szczególną ostrożność, a przy dojeżdżaniu do przejazdu kolejowego bez zapór bezwzględnie zastosował się do znaku „STOP”, jeżeli znak taki ustawiony jest przy drodze.